Správná manipulace

Koupání

Tak tu máme dnes šampon který se u nás ocitl spíš omylem, ale děkujeme, využijeme ho na mytí rukou. Co se mytí a koupání morčat týká, nepoužívejte šampony, mýdla a to ani "speciální" pro morčata popř. králíky. Morčátko má vlastní kožní ekosystém tvořený prospěšnými bakteriemi které chrání kůži. Protože se morčátka nepotí - nemají potní žlázy, tak ani nepáchnou potem pokud je u nich v kleci správně udržovaná hygiena. Každý šampon je ve své podstatě louh se silně zásaditým pH, oproti tomu kůže je díky působení bakterií kyselá. Tato kyselost kůži chrání před chorobami podobně jako se nezkazí kyselé okurky nebo zelí. Mytím s detergentem se kůže ještě navíc odmastí a odstraní se i ochranné tuky jako je lanolin. Morčátko, třeba v případě průjmu omyjeme vlahou čistou vodou, v případě infekce doporučuji výluh z heřmánku nebo řepíku. Morčátku dobře posloužíte a ušetříte peníze.


Ochočování

Je to jako v knize Malý princ s liškou - "ochoč si mě"... Morče je velmi učenlivý tvor. Potřebuje kontakt ale zprvu je plaché. Postupné ochočování je nutné, s trochou trpělivosti a vlídného přístupu bez spěchání se morče ochočí tak, že kontakt pak samo vyhledává. Na fotografii je Tolárek, který si při krmení přichází pro podrbání pod krkem.


Něco málo o transportu

K napsání těchto řádků nás vedlo stále častější se setkávání s high-tech nyní velmi oblíbeným typem přepravky z plastu, která je sice na pohled celkem pěkná, ale pokud bychom my byli morčaty, vůbec by se nám nelíbilo nejen to že je drahá, zbytečná a ještě k tomu z Čínské lidové republiky, ale hlavně, má průhledné víko které neumožňuje vyděšenému tvoru kamkoli se schovat. Už tak vyplašené zvíře se plaší ještě víc, lítá a skáče uvnitř pokud vidí jakýkoli stín. Při představě že jsme mladá morčata a že nás nejprve honí v kotci přičemž nevíme jestli nás ta obluda chce sežrat a pak nás dlouze drží nad zemí ve výšce mnoha pater bychom si rádi zalezli někam do klidu a do tmy, třeba do krabice od bot, kde budeme mít pocit že jsme schovaní, a která je zdarma. Může to být klidně krabice  Adidas, na značce nám nezáleží. Dovnitř se nejlépe osvědčil kus látky například starý ručník.

Pokud si od nás budete brát morčátko, většinou se nějaká ta krabice u nás najde.


20.2.2018

K delšímu transportu používáme krabice od banánů které jsou velmi pevné ale také pružné. Vždy dáme na dno ještě jednu vrstvu kartonu, a savý materiál. V některém dalším příspěvku nafotíme připravenou krabici. Posíláme morčátka daleko, často do Německa, a vždy zvířata dorazila v pořádku. Znovu se nám potvrdilo - bohužel - jak k transportu nejsou vhodné přenosky z umělé hmoty. Je to úpně stejné jako se skořepinovým leteckým kufrem, který sice je pevný, ale také křehký. Naše kamarádka si nechala poslat morčátko z Německa do Francie a dorazila jí nejen rozbitá, ale i prázdná přenoska. Raději si ani nepředstavujeme jakou silou muselo dojít k takové prasklině a co morčátko uvnitř asi zažilo.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

aktualizováno: 26.03.2024 19:41:58